Новини прокуратури

 • 553

Фото без опису

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ДИТЯЧОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Ч. 1 ст. 16 "Конвенції про права дитини" передбачає, що жодна дитина не може бути об'єктом свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність.

Діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.(ст. 52 Конституції України).

Булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (п. 31 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про освіту").

Кривдник (булер) - учасник освітнього процесу, в тому числі малолітня чи неповнолітня особа, яка вчиняє булінг (цькування) щодо іншого учасника освітнього процесу.

Найпоширенішими формами булінгу є:

 • словесні образи, глузування, обзивання, погрози;
 • образливі жести або дії, наприклад, плювки;
 • залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;
 • ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;
 • вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви;
 • фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);
 • приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах і Суб’єкти реагування у разі настання випадку булінгу (цькування) в закладах освіти - це
 • служби у справах дітей;
 • центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
 • органи місцевого самоврядування;
 • керівники та інші працівники закладів освіт
 • територіальні органи (підрозділи) Національної поліції України.
 • центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

здійснюють заходи, спрямовані на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти згідно з Планом заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти, затвердженим центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Відповідальність за вчинення булінгу-адміністративна та кримінальна. З настанням 16 річного віку до кривдника мають застосовуватися санкції Кримінального кодексу України, якщо в його діях є ознаки складу злочину. У випадках особливо жорстокого поводження кривдника з жертвою кримінальна відповідальність настає з 14 річного віку.

         Згідно даних на території району виявлено та зареєстровано  3 факти булінгу відносно дітей, за результатами яких складено адміністративні протоколи, з яких 2 розглянуто та задоволено судом.

 

ЗА СПРИЯННЯ ПРОКУРАТУРИ ПРАВА ДІТЕЙ ПОНОВЛЕНО.

Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою продовжуються вживатися заходи представницького характеру з питань захисту інтересів дітей. Встановлено в ОТГ   порушення вимог  ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»,  ст. 21 Закону України «Про загальну середню освіту» та ч. 3 ст. 33 Закону України «Про дошкільну освіту»  в частині не забезпечення безкоштовним харчуванням пільгових категорій дітей.

Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакції чинній на даний час) діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних, малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Невиконання  діючих вимог законодавства призводить до порушення інтересів держави в частині гарантування забезпечення належного захисту прав пільгової категорії дітей.

За результатами виявлених порушень, прокурором  заявлено позовну заяву до Староушицької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії спрямовані на забезпечення дітей пільгової категорії безкоштовним харчуванням, яка розглянута та задоволена, права дітей поновлено.

 

ПРОКУРАТУРА ВІДСТОЮЄ ІНТЕРЕСИ ДІТЕЙ ЩОДО ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

 

 

         Кам’янець-Подільською окружною прокуратурою продовжуються вживатися заходи представницького характеру з питань захисту інтересів дітей та повернення земель навчальних закладів. Зокрема, в другому півріччі поточного року заявлено до суду позовну заяву в інтересах Міністерства освіти і науки України та навчального закладу до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області   та особи про визнання недійсним рішення та витребування земельної ділянки площею 1.74 га. на суму 60 тис. грн.

         Прокуратурою триває робота на вказаному напрямку .