Підліткове куріння електронних сигарет. Б’ємо на сполох
Рекламна ілюзія безпечності електронних сигарет (вейпів), їх яскраве забарвлення, форма неабияк приваблюють підлітків. Понад 70% підлітків вважають, що куріння електронних сигарет є безпечним для здоров’я або значно безпечнішим, ніж «звичайні» сигарети.
За даними ВООЗ, діти 13-15-и років частіше використовують вейпи, ніж дорослі. Зокрема, у Канаді з 2017 по 2022 роки кількість курців електронних сигарет віком 16-19-и років подвоїлась, а у Англії цей показник за останні три роки збільшився втричі.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України: серед опитаних підлітків 15-16-и років - 50% хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет (дослідження ESPAD, 2019). Кожен п’ятий підліток (віком 13-15-и років) курить електронні сигарети (як хлопчики, так і дівчатка).
Однак, саме для здоров'я підліткового організму (який росте, органи та системи якого ще формуються) електронні сигарети несуть найсерйознішу загрозу, адже, різноманітні ароматичні добавки, хімічні речовини, токсичні леткі органічні сполуки в складі рідин вейпів:
пошкоджують слизову верхніх та нижніх дихальних шляхів (в т.ч. легень) та є ризиком виникнення захворювань ротової порожнини (пародонтоз, карієс), серцево-судинної, дихальної систем, серйозних онкологічних захворювань, в т.ч. раку;
гальмують розвиток мозку;
негативно впливають на здатність до навчання, т.я призводять до зниження концентрації уваги, зниження засвоєння інформації, погіршення пам'яті, денної сонливості або різких змін настрою;
є ризиком серйозних неврологічних розладів у підлітків.
До того ж, електронні сигарети (часом навіть ті, на яких вказано “безнікотинові”) містять психоактивну речовину - нікотин, що викликає залежність.
Більше доказової інформації про шкоду тютюнопаління та вживання електронних сигарет, а також корисні поради, що допоможуть вам чи вашій близькій людині позбутися залежності від вживання вейпів, читайте на сервісі «Я кидаю курити» - https://stopsmoking.org.ua/
Лікар з гігієни дітей та підлітків
відділення епідеміологічного нагляду та
профілактики неінфекцйних хвороб
Кам’янець-Подільського районного
відділу Державної установи
«Хмельницький обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України»
Надія Канарчук